niedziela, 12 maja 2013

Hiszpania, Talavera de la Reina 7-14.03.2013 r.


WIZYTA PARTNERSKA
W dniach 7-14 marca 2013 roku wzięliśmy udział w wizycie w szkole partnerskiej IES „Gabriel Alonso de Herrera” w miejscowości Talavera de la Reina w Hiszpanii. Ten wyjazd różnił się od poprzedniego, przede wszystkim tym, że jego głównym celem nie były już działania projektowe ale poznanie tamtejszej kultury i społeczności oraz ich zwyczajów.



Lotnisko Fryderyka Chopina -Warszawa
10:30 LOT 433 - Warszawa - Madryt
i polecieliśmy... przygodę czas zacząć!

W Madrycie dołączyła do nas grupa z Niemiec i razem z nimi pojechaliśmy do miejsca docelowego: Talavera de la Reina :)




Pierwszego dnia Hiszpanie przygotowali dla nas powitalną galę, na której mogliśmy poznać lepiej ich kraj, region, miasto, zwyczaje. Odbył się potem krótki quiz wiedzy z nagrodami. Następnie rozpoczęła się krótka część typowo integracyjna a później część artystyczna. wszyscy razem bawiliśmy się w rytm flamenco i wielu latynoskich utworów - jak "Macarena" czy "Asereje". Na sam koniec daliśmy upust swojej muzycznej naturze i włączyliśmy karaoke. :)





Gospodarze zadbali również o nasze żołądki  przygotowując ucztę dla podniebienia. Mieliśmy okazję spróbować wówczas typowych hiszpańskich potraw.






Nasze rodziny przygotowały dla nas również moc atrakcji  np. zwiedzanie urokliwego miasta, wizyty rodzinne, wypady za miasto czy zakupy :P A nasi przyjaciele urządzili integracje.



Weekendowe wieczory wszyscy uczniowie spędzili na integracji, m. in.  grając w kręgle czy bawiąc się w dyskotece :) Nie obyło się bez rozmów, śmiechów i ogromnej ilości zdjęć. 


  
Madryt
12 marca wybraliśmy się polską grupą na wycieczkę do stolicy... do Madrytu.
GALERIA MADRYT



Toledo
A 13 marca podbiliśmy urokliwe Toledo...



I niestety trzeba było wracać do domu... :)
Teraz czekamy nadejścia kwietnia i spotkania wszystkich szkół partnerskich w Polsce :P

P.S. Czas się wziąć za kampanię ... 




Warsztaty 01.03.2013 r.


NOWI...
1 marca 2013 roku odbyły się warsztaty w celu przekazania informacji nowym uczestnikom projektu. 

Country reports do obejrzenia na stronie projektu www.euthopia.eu (Euthopian Virtual Environment).

I w końcu mamy wspólne zdjęcie :)

A grupa wybranych dowiedziała się, że jadą do szkoły w Hiszpanii na wymianę partnerską. :P

HISZPANIO NADCHODZIMY!!!

sobota, 11 maja 2013

Polski "Research" i "Country report"

A więc stanęło na ZDROWIU...

"Szlachetne zdrowie, 
nikt się nie dowie, 
jako smakujesz, 
aż się zepsujesz"
            - J. Kochanowski

"RESEARCH"
W ramach research'u postanowiliśmy  przeprowadzić ankietę na temat używek wśród uczniów naszej i zaprzyjaźnionej szkoły.
OTO ONA:


"COUNTRY REPORT"

Podsumowując wyniki ankiet stworzyliśmy raport krajowy. 
Z ankiet wyszło, że nasi rówieśnicy za największe zagrożenie uznają alkohol, papierosy oraz narkotyki.
Według ankietowanych stanowią one problem, gdyż szybko uzależniają i są łatwo dostępne NAWET DLA MŁODZIEŻY.
Resztę wyników obrazują poniższe wykresy:






Okazało się, że większość nastolatków zna skutki wpływu alkoholu i narkotyków na organizm człowieka. Zaczynają pić alkohol i brać narkotyki, w wieku 14-15 lat, czasami wcześniej. Wybierają alkohol z różnych przyczyn, żeby spróbować czy im smakuje albo przypodobać się znajomym. W dzisiejszych czasach nastolatki bardzo często nie potrafią wyobrazić sobie zabawy, imprezy lub świętowania bez alkoholu. Nie potrafią odmówić swoim przyjaciołom, kiedy mówią: "Stary! Ze mną się nie napijesz? Naprawdę? "W Polsce niemal każdy nastolatek pił lub pije alkohol. Czasami robią to dlatego, że jest to lepsze niż branie narkotyków. Uważają, że jest to bezpieczniejszy sposób.


W naszym środowisku narkotyki nie są największym problemem, ponieważ większość naszych znajomych nie ma do nich dostępu. Oczywiście, wiedzą oni o skutkach brania narkotyków i nie chcą ryzykować.
Alkohol i narkotyki są bardzo poważnym zagrożeniem, ponieważ są one bardzo niebezpieczne dla ludzi (zwłaszcza młodych).Ciało rośnie wymaga pewnych składników odżywczych, które są niszczone przez używki.

Podsumowując, naszym celem jest pokazanie młodym ludziom, że alkohol i narkotyki nie są konieczne, aby być "cool". Uważamy, że kolejne lekcje na temat zdrowego stylu życia są bezużyteczne, bo nastolatki są świadomi konsekwencji zażywania narkotyków. 

WARSZTATY 21.11.2012 r.



WARSZTATY


21 listopada odbyły się warsztaty, których celem było przekazanie informacji ustalonych na spotkaniu w Niemczech.

Nie mogło się również obyć bez sprawozdania naszym kolegów i koleżanek oprawionego w liczne anegdotki, zdjęcia i śmieszne historie dotyczące wyjazdu.

Niemcy, Hamburg - Pinneberg 7-13.11.2012 r.

Rok I uczniowie gromadzą informacje na temat problemów współczesnego społeczeństwa; decydują, które z nich są wspólne dla ich krajów oraz jaki sposób prowadzenia kampanii jest najbardziej efektywny. Kampania zostaje przeprowadzona na gruncie lokalnym w każdym kraju, a efekty zostają przedstawione na forum internetowym. Działania zostają poddane ewaluacji pod koniec I roku, co pozwala uczniom poszerzyć wiedzę na temat budowania społeczeństwa obywatelskiego.


Wizyta Robocza

W dniach 7-13 listopada 2012 roku wzięliśmy udział w spotkaniu roboczym wszystkich krajów partnerskich w miejscowości Pinneberg w Niemczech. 

W ten sposób rozpoczęliśmy naszą europejską przygodę. Była to świetna okazja do poznania nowych -wspaniałych ludzi, odmiennej od naszej kultury. 




BO NAJLEPSZĄ DROGĄ DO PRZEŁAMANIA LODÓW JEST ZABAWA.... 
Tak więc po pierwsze trzeba było się trochę zintegrować podczas gier i zabaw. 








W końcu pracę czas zacząć. W trakcie burzy mózgów zdecydowaliśmy jakie problemy (według nas -młodych ludzi) są najpoważniejsze w naszych społeczeństwach. W ten oto sposób wyłoniliśmy 5 tematów.
Tematy te to:
  • ZDROWIE
  • RASIZM
  • HOMOFOBIA
  • ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII
  • EDUKACJA

Wybraliśmy projektowe logo :)
<-------------------- 

Odpoczywając od prac projektowych z naszymi nowymi przyjaciółmi zwiedzaliśmy Hamburg.


Pełna galeria z wyjazdu: GALERIA

W czasie wyżej wspomnianej Burzy Mózgów postanowiono:


  1. zorganizować finalne spotkanie w tym roku w szkole w Polsce (18-22.04.13);
  2. skupić się na pięciu wybranych przez uczestników tematach (zdrowie, rasizm, homofobia, alternatywne źródła energii, edukacja);
  3. wyznaczyć fazy pracy nad projektem i ich terminy.
  4. wyznaczyć metody "research'u" (ankiety, wywiady, internet, literatura, itp.)

KALENDARZ PRAC:
FAZA I
Każdy z uczestników wybiera temat, nad którym chce pracować.
termin: 30.11.2012 r.
FAZA II
W grupach uczestnicy przeprowadzają "Research", czyli zebranie informacji na dany temat. Ta faza kończy się sformułowaniem "Country Report", czyli raportu przedstawiającego rezultaty badania lokalnego opinii publicznej.
termin: 15.01.2013 r.
FAZA III
Uszczegółowienie celu, aby zaadaptować kampanię do lokalnej sytuacji.
termin: 15.02.2013 r.
FAZA IV
Przygotowanie i przeprowadzenie kampanii.
termin: do końcowego spotkania --> 17.04.2013 r.
FAZA V
Prezentacja kampanii na końcowym spotkaniu w Polsce :)


Założenia projektu

Cześć! Hello! Sveiki! Hallo! Hei! Ciao! ¡Hola!


Grupa ZDROWIE: Anita, Martyna, Edyta, Daria, Daniel, Daria, Marta.
Cała nasza grupa bierze udział w programie COMENIUS w projekcie 'EUth-topia - Maybe we can!'

Cele programu Comenius: 

  •  rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
  • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego;
  • poprawa pod względem jakościowym i ilościowym mobilności, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z rożnych państw członkowskich;
  • poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw pomiędzy szkołami z różnych państw członkowskich  tak aby objąć wspólnymi działaniami oświatowymi w okresie trwania programu przynajmniej 3 miliony uczniów;
  • zachęcanie do nauki nowożytnych języków obcych.


'EUth-topia - Maybe we can!' Co to takiego?

Jest to partnerski projekt szkół realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez cale życie"

www.comenius.org.pl
Taki projekt to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ta ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

Niniejszy projekt zrzesza 7 europejskich szkół:
POLSKA -ŁódźWIELKA BRYTANIA -IpswichHISZPANIA - Talavera de la ReinaŁOTWA -LiepajaNIEMCY -PinnebergNORWEGIA - StokmarknesWŁOCHY - Monticello. Trwać będzie od jesieni 2012 do lata 2014.

Tytuł naszego projektu 'EUth-topia - Maybe we can!' to mieszanka wyrazów: EU (Europa), EUth/Youth (Młodość) i EUth-topia (Utopia).

cele:
"Celem projektu jest znaleźć taki sposób prowadzenia kampanii, aby uczniowie mogli wywierać wpływ na społeczeństwo. Uczestnicy sami zadecydują jakie tematy ich najbardziej interesują i jak przekładają się one na ich życie codzienne. Główny nacisk będzie położony na jak najefektowniejsze dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Uczniowie będą korzystać z portali społecznościowych, blogów, korespondencji mailowej, jak również brać udział w wiecach i pisać petycje. Produktami końcowymi będą: wystąpienia, listy do polityków, plakaty, itp. Rezultaty będą udokumentowane na portalach społecznościowych, ale także na ulotkach, dzięki którym uda się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Uczniowie będą pracować w mieszanych międzynarodowych zespołach, aby znaleźć wspólne wartości dla społeczeństw europejskich i sposoby dotarcia do ich świadomości. Unikalną rzeczą będzie to, że każda grupa złożona z uczniów z różnych szkół, będzie komunikowała się ze sobą za pomocą forum internetowego."